ETEE - end to end encryptor - program pro šifrování souborů bez třetí strany

verze 1.0.2.5 pro Windows

Zpět na osobní stránky

 

Základní informace

ETEE je program, který slouží pro šifrování souborů. Program můžete použít pro šifrování a dešifrování vlastních souborů nebo pro zašifrování/odšifrování souborů, odesílaných nebo přijímaných od partnerů. Svůj klíč i komunikační klíče pro partnery si určujete sami a ukládáte je na USB flash disk. Ten obsahuje i program a licenci a slouží zároveň jako hardwarový klíč. Bez něj program spustíte jen v demonstračním modu. Pokud máte na hardwarovém klíči licenci (soubor licence.txt), spustíte program v plném modu, viz obrázek.

 

 

Demoverze zdarma

Demoverzi programu si můžete stáhnout tady. Umožní vám všechno si vyzkoušet bez hardwarového klíče a zjistit, jestli je to správný program pro Vás. Pokud ano, můžete si zakoupit licenci.

 

Získání licence na program

Demoverze se projevuje odlišně od plně funkční verze výraznou obrazovkou, která upozorňuje, že používáte demoverzi, a zároveň umožňuje vygenerovat tzv. žádost o licenci. Když kliknete na blikající červený text, vygeneruje se Vám soubor licenceR.txt, což je ona žádost. Soubor zašlete distributorovi (nyní v.klima@volny.cz) a on Vám pošle zpět licenční soubor licence.txt. Ten nahrajete do adresáře, kde je program ETEE na Vašem USB flash disku. Od té doby máte plnou verzi. Pozor, demoverze používá z každého klíče pouze jeden znak !!! To je pochopitelně nepřípustné pro bezpečnost !!! Je to jen na vyzkoušení !!!

 

 

Jak to funguje

USB flash disk, který slouží jako hardwérový klíč, obsahuje program, licenci a sem si jistě také uložíte svůj šifrovací klíč pro šifrování svých souborů v počítači i klíče pro komunikaci s přáteli, partnery nebo klienty. Klíče se ukládají do tzv. konfiguračního souboru etee_cfg.bin, který je uložen tam, odkud program spouštíte. Bez USB flash disku program spustíte jen v demo modu, s flash diskem na libovolném počítači. Pokud flash disk ztratíte, klíče jsou tam chráněny heslem, takže by se k nim nikdo neměl dostat. Pomocí programu můžete odšifrovat soubor, který Vám někdo pošle nebo který si sami v počítači zašifrujete. Můžete také zašifrovat soubor pro komunikující partnery (kontakty). S každým kontaktem si stačí jednou domluvit nějaký dlouhý klíč a vložit do programu v menu "Spravovat kontakty". Ke kontaktu můžete zvolit jeho přezdívku a email. Klíč si už nemusíte pamatovat, ani ho vlastně už neuvidíte. Bude uložen a chráněn zašifrovaně v konfiguračním souboru. Jakmile máte klíč domluven, můžete si s partnerem posílat zašifrované soubory. Pokud má někdo se zaváděním kontaktů problém, můžete mu klíč do jeho programu zadat Vy osobně. Dokonce můžete nastavit skupině lidí (třeba v menší nebo střední firmě) klíče do USB flash disků sami a pak jen flash disky rozdat. Ve velké firmě můžete použít verzi, kdy se kontakty a klíče distribuují a aktualizují automaticky. To je ale jiná verze než verze pro osobní použití.

 

Pro klienty

Jsou situace, kdy Vám dost záleží na tom, aby Vám někdo (třeba klient nebo dodavatel) poslal soubor zašifrovaně, ale on za prvé není s počítačem moc velký kamarád a za druhé nemá žádný šifrovací program. Můžete mu darovat USB flash disk, vygenerovat mu licenci a rovnou mu nastavit mu klíč pro komunikaci s Vámi. Ostatní by měl i počítačový nekamarád zvládnout buď sám nebo na dálku s Vaší pomocí. Důležité je, že už "na lince" neříkáte žádnou hodnotu klíče ani nic tajného, jen pokyny pro obsluhu programu. Vyzkoušeli jsme a jde to - i lidé, kteří mají potíže s odesláním přílohy v emailu, to nakonec dokáží. A je to úžasné, neboť s drobnou pomocí tak dokážete ochránit Vaše nebo jejich cenná data při přenosu emailem k Vám nebo od Vás.   

 

 

Technické informace

Technicky není co k programu říci, protože je extrémně jednoduchý. K šifrování používá blokovou šifru AES-256 a modus šifrování CFB. Jsou to uznávané mezinárodní, bankovní i internetové normy. Způsob šifrování si všichni mohou velmi jednoduše ověřit, neboť vše je řečeno a popsáno těmito normami.

 

Vlastimil Klíma

 

P.S.

 

Kolik to stojí

Cena tohoto programu není v jeho extrémní jednoduchosti, ale v tom, že já osobně ručím za jeho kvalitu a bezpečnost jím zašifrovaných dat. Programoval ho Ing. Milan Nosál, který je profesionál a můj dlouholetý spolupracovník. Cenu licence se dozvíte u distributora (nyní v.klima@volny.cz).

 

Podrobnosti

Pokud budete spouštět program z počítače, dejte pozor na svoje kontakty s klíči. Čtou se a ukládají se do konfiguračního souboru (etee_cfg.bin), který je uložen tam, odkud se spouští program. Aby se Vám kontakty „nerozjížděly“ na USB flash disku a na počítači, velmi silně doporučujeme zvyknout si na spouštění jen z jednoho místa, nejlépe přímo z USB flash disku. Jsou uživatelé, kteří budou USB flash disk nosit s sebou (i s klíči), protože pracují mobilně nebo chtějí klíče chránit osobně a nenechávat je v počítači. Jsou ale i uživatelé, kteří budou ETEE používat jen v kanceláři na kancelářském počítači. U nich si dovedu představit, že budou chtít spouštět program z PC, protože jim administrátor třeba zakáže spouštět programy z USB flash disků. V takovém případě není problém na USB flash disku jen jen licenci a program i konfigurační soubor s klíči mít na počítači.

 

Bezpečnost

Program má výhodu i nevýhodu v jednom bezpečnostním opatření. Jakmile klíč zadáte, už ho neuvidíte. Proč? Když náhodou někde necháte USB flash disk v počítači a je „odemčený“, kdokoliv by si mohl zobrazit klíče a opsat si je. Proto je ETEE nezobrazuje.

 

Antiviry

Některé antiviry a poštovní programy nepropustí přílohu emailu, která má neznámou koncovku, jako je defaultní koncovka etee u zašifrovaného souboru. Proto je možné v menu (viz menu „Další možnosti“) si nastavit koncovku jinou, například etee.txt. Zašifrovaný soubor s koncovkou etee.txt projde emaily i antiviry.